EU Pet Advertising Advisory Group

Každý den se v internetových inzerátech v Evropě objeví nabídka na 270 tisíc psů a 68 tisíc koček. Většina prodejů domácích zvířat v rámci EU se přitom uskutečňuje v anonymním online prostředí, které není nijak regulováno. Podle průzkumu je pouze 20 % kupujících uspokojivě informováno o zdravotním stavu kupovaného jedince a chovatelském prostředí, ze kterého štěně či kotě pochází.

Nelegální obchod a propracované systémy množíren i distribučních sítí představují pro většinu členských států velký problém. Podle statistik se jedná o třetí nejlukrativnější ilegální činnost v Evropě hned po obchodu se zbraněmi a drogami. Můžou za to nedostatečné zákony, ale také podvodníci, kteří zneužívají otevřené hranice.

Z tohoto důvodu začala Evropská aliance pro psy a kočky postupně zavádět v jednotlivých evropských zemích pracovní skupiny EU PAAG (EU Pet Advertising Advisory Group), které monitorují podezřelé inzeráty vedoucí k nelegálnímu prodeji psů a koček a ve spolupráci s veřejnou správou a provozovateli inzertních portálů nastavují pravidla inzerce zvířat.

Naše nezisková organizace ANIMAL EYE jako člen Aliance má tu čest zastřešovat iniciativu EU PAAG v České republice a rozvinout již probíhající spolupráci s inzertními novinami a webem Annonce, které začaly na jaře 2016 jako první komerční subjekt v Česku blokovat pochybné nabídky množitelů a překupníků psů.

Více informací o iniciativě EU PAAG lze nalézt na internetových stránkách Evropské aliance pro psy a kočky www.dogandcatwelfare.eu/eupaag/.

Tisková zpráva o spuštění EU PAAG v České republice ke stažení zde.

Naši partneři a podporovatelé:

RNDr. Pavel Poc, někdejší místopředseda Výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), čestný předseda skupiny pro dobré podmínky zvířat (Animal Welfare Intergroup) a předseda skupiny pro klimatické změny, biodiverzitu a udržitelný rozvoj (CCBSD Intergroup)

Jsem moc rád, že v Česku mohu zaštítit projekt EU PAAG, který v zahraničí přináší své ovoce. Jako
europoslanec, biolog, ale především jako chovatel jsem přesvědčen o tom, že dobré životní podmínky
zvířat společně s ochranou spotřebitele musí dostat přednost před zisky množitelů a překupníků.
Iniciativa organizace ANIMAL EYE je proto jednoznačně krokem správným směrem!“


Ing. Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu a Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele (IMCO)

„Dokážeme regulovat prodej zboží, měli bychom to stejně dobře umět, pokud jde o živé tvory. V tom zatím selháváme. Denně jsou na internetu po celé Evropě nabízeny statisíce psů a koček, u nichž je důvod se obávat, že pochází právě z nelegálních množíren. Před tím nemůžeme zavírat oči! Osobně podporuji myšlenku, abychom hledali celoevropské řešení, které zabrání špinavému byznysu se zvířaty, k němuž tu dochází. Děkuji proto ANIMAL EYE za iniciativu EU PAAG, která poukazuje na problém nelegálního trhu s domácími mazlíčky v plné šíři. Je třeba o něm mluvit, přicházet s osvětou a hlavně rychle hledat cestu, jak tomuto nelegálnímu trhu zamezit.“


Lukáš Blažej, člen České pirátské strany

„Řešení nezákonných množíren se věnujeme na národní i evropské úrovni. Ve Sněmovně prosazujeme změnu trestního zákoníku a dalších zákonů, které povedou k lepší vymahatelnosti ochrany zvířat. Naši poslanci zároveň připravují program pro orgány daňové správy, který pomůže v boji proti daňovým únikům spojeným s množírnami. Zkušenost ze zákazu kožešinových chovů ukazuje, že ne všichni poslanci dostojí svým slibům, proto vítáme, že se množírnám věnuje EU PAAG i ANIMAL EYE, kteří budou moci politiky hlídat i po volbách.“