Odborné sympozium a publikace PES A PRÁVO za účasti odborníků z ANIMAL EYE

Na sympoziu Pes a právo Stálé konference českého práva (SKČP) se v CEVRO Institutu v pátek 7. října 2022 sešlo na šedesát účastníků z řad soudců, advokátů, kynologů, zástupců pražských městských částí a městských úřadů prakticky z celé ČR. „Před zahájením jsem tady na chodníku slyšel dva právníky, kteří se dohadovali o právní povaze psa. Měli pochopitelně tři právní názory,“ uvedl v úvodu sympozia zakladatel SKČP a moderátor akce JUDr. Karel Havlíček.

Hlavní řečník a spolupracovník naší neziskové organizace, soudce Mgr. Pavel Punčochář, shrnul dosavadní právní úpravu věcí spojených se psem a uvedl, že už se samotnou definicí psa a zvířete je to v zákoně složité. „Jisté je,“ řekl, „že zvíře není věc. To nám ale mnoho nepomůže. Víme, že pes je živý obratlovec, ale ani to nám není nic platné. Definičně z hlediska práva v tomto ohledu selháváme.“

JUDr. Hana Tichá z Nejvyššího soudu ČR mluvila na téma Pes v civilistické judikatuře. Důležitý pojem, na který se soustředila, je odpovědnost za škodu způsobenou psem a škodu způsobenou na psu: „Existuje objektivní odpovědnost vlastníka za psa. Z té se lze vyvinit tehdy, pokud je vlastnictví spojeno s prací nebo s určitou péčí.“ Mgr. Alena Klimtová ze Svazu měst a obcí se věnovala regulaci volného pohybu psů v obci. Konstatovala: „Nejčastěji řešíme znečišťování prostranství psy.“ JUDr. Jana Traplová z Ministerstva zemědělství hovořila na téma – zákon na ochranu zvířat. Pes patří mezi zvířata, která jsou v ČR chována ve velkých počtech. Podle Traplové 80 % z agendy obcí v tomto směru se týká řešení případů porušení obecně závazné vyhlášky a v ní obsažených pravidel volného pohybu psa. Advokát JUDr. Lukáš Bohuslav, který je členem realizačního týmu naší neziskové organizace, svůj příspěvek nazval Pes v judikatuře trestního práva a soustředil se na otázku týrání zvířat. Mimo jiné uvedl: „Čtyři pětiny případů týrání způsobují muži.“ Bohuslav je přesvědčený, že každý soud v ČR bude v této věci rozhodovat jinak. Advokát Mgr. Miroslav Krutina pojednal o tříštění odpovědnosti při posouzení útoku psa na člověka: „Někdy je soud na pomezí trestního práva a civilněprávního řízení.“ Mgr. Hana Brablcová z kanceláře ombudsmana se věnovala především přístupu k vodícím psům: „Restauratér může rozhodnout, že zakáže přístup psů do svého podniku. O diskriminaci může jít v případě psa jako kompenzační pomůcky pro lidi s postižením.“ Není pes jako pes, není chovatel jako chovatel – to byl název vystoupení MVDr. Ing. Veroniky Chrpové z Českomoravské kynologické unie. Věnovala se především organizovanému chovu psů a také povinnosti čipování. Za optimální by považovala, kdyby databázi psů měly na starosti obce: „Obce by se o to uměly dobře postarat, ale musely by získat potřebné finance.“ Záštitu nad sympoziem měl JUDr. Roman Fiala z Nejvyššího soudu, který také debatu uzavíral. Sám z rodiny vášnivého pejskaře, nadnesl pochybnosti nad přemírou práv, která naše společnost řeší: „Žijeme ve světě, kde zvířata mají větší péči než někteří lidé.“

Stálá konference českého práva připraví v nejbližší době skripta ze sympozia Pes a právo a začátkem příštího roku také chystá publikaci k danému tématu. Obojí bude možno získat i přes e-shop na stránkách www.brainteam.cz.


JAKLOVÁ, Dana. Sympozium Pes a právo úspěšně proběhlo. Brainteam.cz [online]. 2022-10-07 [cit. 2022-10-08].

Foto © Havlíček Brain Team


Zpravodajství ze sympozia přinesl rovněž Advokátní deník.