Péči o týraná zvířata proplatí obcím nově stát. Ministerstvo chystá novelu

Starostové obcí, které se musí postarat o zvířata trpící špatným chováním nezodpovědných chovatelů, si zřejmě budou moci oddechnout. Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Plánuje, že obcím nahradí náklady na péči o týraná zvířata.

„Ukázalo se, že není možné, aby obce tuto péči vykonávaly a ještě ji navíc samy platily,“ řekl Deníku starosta Votic Jiří Slavík. Jeho radnice má s týranými zvířaty bohaté zkušenosti. Lidé z nedalekého Jankova několik let upozorňovali na stádo podvyživených koní místního chovatele.

Pečovat musí radnice

Počátkem loňského roku  mu úřady více než 80 zvířat zabavily a postarat o ně se musela votická radnice. Jen loni náhradním chovatelům, u nichž byla zvířata ustájena, zaplatila přes 2,5 milionu korun. Většinu koní stát rozprodal v aukcích, posledních osm má stále v péči radnice. Za letošní rok za jejich ustájení zaplatila již kolem čtvrt milionu korun. „Náklady rostou. Podstatně stoupla cena krmiva,“ posteskl si Slavík. Doufá, že obci vynaložené náklady stát vrátí formou dotace.

Novela zákona navrhuje, aby ministerstvo hradilo účelně vynaložené náklady na náhradní péči o týraná zvířata trvající déle než tři měsíce, pokud částka, kterou chovatel neuhradil, přesahuje 200 tisíc korun.

Na přípravě novely zákona se podíleli také veterináři. „Jejím cílem je zabezpečit, aby se obecní úřady s rozšířenou působností neobávaly umísťovat týraná zvířata do náhradní péče. V současné době tomu v řadě případů brání finanční důvody,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Nově by obce měly získat jistotu, že pokud náklady na péči o zvířata překročí danou částku, dostanou další peníze od státu a nebudou je muset hradit ze svých rozpočtů.

Změna do dvou let

Podoba návrhu se ještě může změnit, nyní se k němu budou vyjadřovat úřady a instituce. „Novela zákona by měla nabýt účinnosti počátkem roku 2020,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Novinkou by měl býti zákaz takzvaných kontaktních zoo, tedy zařízení, kde se lidé obvykle za poplatek mohou pomazlit se zvířaty. „Opatření by se týkala velkých koček, medvědovitých a hyenovitých,“ uvedl Bílý. Milovníci zvířat by museli zapomenout i na mazlení s vlky. Zoologických zahrad s licencí by se zákaz netýkal.

Novela zákona by měla dále výslovně upravit povinnost pro chovatele zajistit, aby jeho zvířata nemohla zranit ani usmrtit cizí zvířata. Přestupky v oblasti ochrany zvířat by se nově měly evidovat v rejstříku trestů.

Změny by se měly dotknout také provádění deratizace. Novela zákona by měla zajistit, aby se potkani neusmrcovali zbytečně bolestivým způsobem.


Převzato z Deník.cz.