TZ: Závodní rukavice Jana Kopeckého pomůžou v boji proti množírnám psů

Český Krumlov, 17. května 2019Pokus o návrat na český rallyový trůn, ale také pomoc dobré věci. Takové jsou výzvy, které stojí před továrním jezdcem závodního týmu Škoda Motorsport Janem Kopeckým na startu 47. ročníku Rallye Český Krumlov. Úřadující světový šampion se při příležitosti tohoto tradičního motoristického podniku rozhodl podpořit neziskovou organizace ANIMAL EYE bojující proti týrání a množení psů.

Množírny psů jsou jako „továrny na štěňata“ noční můrou všech zodpovědných chovatelů. Špinavé malé klece, nedostatek potravy, absence veterinární péče, nezodpovědné křížení, přetěžování fen, brzké odloučení štěňat od matky – to je jen malá část širšího problému s příčinou v děravé legislativě a nezájmu lidí. A právě s osvětou a dalšími systémovými změnami se rozhodl pomoci i nejlepší český jezdec současnosti Jan Kopecký.

Fanoušci rally se mohou od dnešního dne zapojit do soutěže o závodní rukavice Jana Kopeckého z úvodních podniků loňského úspěšného světového šampionátu korunovaného titulem mistra světa kategorie WRC2. Podmínkou je zaslání finančního daru v minimální hodnotě 100 Kč s heslem „Rukavice Jan Kopecký“ na transparentní bankovní účet neziskové organizace ANIMAL EYE, č.ú.: 2101021803/2010, v rámci veřejné sbírky osvědčené rozhodnutím Magistrátu hl. m. Prahy č. S-MHMP/572460/2015. Ze všech, kteří přispějí na dobrou věc, bude po skončení Rally Bohemia (12.-14.7.2019, Mladá Boleslav) vylosován přímo Janem Kopeckým výherce.

„Mám rád aktivity, které mají smysl a přispívají k trvalým pozitivním změnám v životě nás všech. Už na začátku loňské sezóny jsem se rozhodl, že své závodní rukavice daruji ve prospěch týraných zvířat, která si sami pomoci nemohou. I z tohoto důvodu jsem neskutečně rád, že se uplynulý soutěžní ročník nad očekávání vydařil,“ vysvětlil důvod své pomoci tovární pilot Škoda Motorsport Jan Kopecký.

„Češi jsou nejen motoristickou velmocí, ale také národem pejskařů. Většina z nás považuje psa za právoplatného člena své domácnosti. Ochranu zvířat považujeme za velmi důležitou, neboť to, jak se společnost chová k bezbranným tvorům, vypovídá v prvé řadě o nás samotných,“ poznamenal k charitativní akci ředitel týmu Škoda Motorsport Michal Hrabánek.

Charitativní kampaň s Janem Kopeckým potrvá dva měsíce a díky podpoře řady mediálních partnerů se informace o tom, jak poznat množitele a jak se při pořízení domácího mazlíka množírně vyhnout, dostanou i k motoristickému publiku. „Je obecně známým faktem, že právě poptávka dělá ze zubožených psů zboží. Rádi jsme poskytli prostor k tomu, aby se další tisíce lidí dozvěděly o rizicích koupě štěněte z neprověřeného chovu,“ uvedl hlavní pořadatel Rallye Český Krumlov Pavel Kacerovský.

Výtěžek charitativní akce poputuje na podporu neziskové organizace ANIMAL EYE, která slaví již pátým rokem úspěchy v prosazování práv zvířat a zejména v boji proti množírnám psů. To vše ve formě dobrovolnictví. Její členové pomáhají zvířatům bezplatně mimo rámec svých hlavních pracovních úvazků, organizace nemá žádného placeného zaměstnance.

Těší mě, kolik fanoušků a přátel z motoristického prostředí se rozhodlo podpořit naše snažení. Do Parlamentu v těchto dnech směřuje klíčová protimnožírenská legislativa, ale ještě stále není vyhráno. Čekají nás další neméně důležité úkoly, a to jak v terénu při pomoci psům, tak zejména při potírání podvodné množírenské inzerce,“ nastínila chystané aktivity zakladatelka a předsedkyně ANIMAL EYE Zuzana Rennerová.

Nelegální obchod s domácími zvířaty představuje třetí nejlukrativnější ilegální činnost v Evropě hned po obchodu se zbraněmi a drogami. I z tohoto důvodu začala nezisková organizace ANIMAL EYE ve spolupráci s inzertním webem Annonce na jaře 2016 jako první subjekt v Česku monitorovat a blokovat závadnou internetovou inzerci množitelů a překupníků psů. V úterý pak společně oznámili spuštění evropské iniciativy EU Pet Advertising Advisory Group (EU PAAG), která bude pod hlavičkou EU Dog & Cat Alliance, jíž je ANIMAL EYE členem, ve spolupráci s veřejnou správou a provozovateli inzertních portálů nastavovat pravidla a minimální standardy inzerce zvířat v ČR a monitorovat podezřelé inzeráty vedoucí k nelegálnímu prodeji psů a koček. Většina prodejů domácích mazlíků v rámci EU se totiž odehrává právě v online prostředí. Pracovní skupiny EU PAAG se postupně formují i v dalších evropských státech a jejich činnost vede k výraznému úbytku nekalých obchodních praktik. Více informací o iniciativě EU PAAG lze nalézt na internetových stránkách EU Dog & Cat Alliance www.dogandcatwelfare.eu/eupaag/ a ANIMAL EYE https://www.animaleye.cz/eu-pet-advertising-advisory-group-eu-paag/.

Mediálními partnery charitativní akce jsou Annonce, Auto Moto Klub Cidlina v AČR, Čeští rallyoví srdcaři, eWRC.cz, MotorMIX.cz, Motorsportfoto.eu, Motorsport revue, Psí kusy, Race Day, RALLY Magazín, RALLY-MANIA.cz, Rallye Český Krumlov a TJ Sokol Maxičky.


KONTAKT PRO MÉDIA

Mgr. Kamila ŠROLEROVÁ

tajemnice ANIMAL EYE, z.s.

tel.: (+420) 603 570 790

e-mail: office@animaleye.cz

 

INFORMACE O ANIMAL EYE 

ANIMAL EYE, z.s. je celostátní nezisková organizace, jejímž hlavním účelem je důslednější prosazování práv a zájmů zvířat, především zvířat v zájmovém chovu. Její vznik podnítilo znepokojení nad neutěšeným stavem ochrany domácích zvířat v ČR. ANIMAL EYE navazuje na činnost zavedených ochranářských organizací a poskytuje podporu v oblastech, které nejsou adekvátně pokryty (odhalování podvodů a jiné protiprávní činnosti v oblasti prodeje a chovu zvířat, nastavování překážek páchání trestné činnosti v internetovém prostředí, odborné právní poradenství pro širokou veřejnost, public affairs, osvěta, systematická pomoc útulkům). Prvotním záměrem ANIMAL EYE je pojmenovat problémy v oblasti týrání domácích zvířat, především psů, tyto problémy systémově řešit, zabránit jejich vzniku a nikoliv suplovat likvidaci jejich následků. Tím je činnost uvedené organizace v ČR poměrně unikátní. Její členové nastavují přesné základy profesních, odborných a etických standardů v této oblasti a postupně se profilují v přirozeného odborného partnera státních a samosprávných institucí i dalších subjektů působících na úseku ochrany zvířat. V červnu 2015 byl ANIMAL EYE ze strany Ministerstva zemědělství přiznán statut připomínkového místa v legislativním procesu.

Více informací o ANIMAL EYE, z.s. lze nalézt na www.animaleye.cz.